Resultat premiering 2018

Åstorp

1. Hingstföl
002. Ingmar från Beritzholm 1:a premie och Bästa föl
Menne 496 x Fridse 423
Ägare: Amarins Bouma

003. Grim van Froebbestorp 3:e premie
Tsjalle 454 x Arjen 417
Ägare: Lena Bertilsson


2. Stoföl
004. Izadore fan Nyhem 2:a premie
Jasper 366 x Anders 451
Ägare: Mikaela Brandin

005. Hildur af Stall Riddarhagen 2:a premie
Jouwe 485 x Wimer 461
Ägare: Ingegerd Thorsell

006. Gloria af Torp 1:a premie och Bästa stoföl
Gigantish v Vaya x Mewes 438
Ägare Ing-Marie Andersson


5. 4-år och äldre fölboksston för inskrivning i stamboken

008. Carina v. ’t Goed d. Bouwheide Stb 3e premie
Tsjipke 399 x Erik 351
Ägare: Bianka Karlsson

009. Grace af Lien Stb 3e premie
Harmen 424 x Tsjerk 328
Ägare: Anna Linnér

010. Jaapke von Schönerlinde Vb Ej upptagen i stamboken
Mewes 438 x Teunis 332
Ägare: Ing-Mari Andersson

011. Safirah J&H Stb 3e premie
Jasper 366 x Onne 376
Ägare: Åsa Jonasson

012. Sjoukje fan de Elisabeth Hoeve Stb ingen premie
Rik 396 x Wierd 409
Ägare: Vivi-anne Wijmenga

013. Tonja fan Tsjerkgaast Stb Ster 2e premie BÄSTA STO OCH DAGENS CHAMPION!
Bartele 472 x Fetse 349
Ägare: Mikaela Brandin

023. Jasmin Prammann Stb 3e premie
Fabe 348 x Feitse 293
Ägare: Mia Korpela


6. 3-åriga fölboksston

014. Wega fan Færch Vb M ej upptagen i stamboken
Wybren 464 xxMintse 384
Ägare: Ulrika Bengtsson


7. 4 år stamboksston för ev uppgradering/sterförklaring

015.  Hilde B.Stb 3e premie
Otte 375 x Rypke 321
Ägare: Amanda Westbroek

016. Regina út ’e Polder Stb ingen premie
Tsjerk 328 x Reitse 272
Ägare: Anna Stridh

017. Hestia från Jägersborg Stb 3e premie
Fabe 348 x Sjaard 320
Ägare: Pernilla Winley


8. 4-6 åriga sterston för ev uppgradering

018. My Lady Birkemose Stb Ster Niet aangewezen voor CK
Jasper 366 x Remmelt 323
Ägare: Lisbet Schachtschabel


9. 7 år och äldre sterston för ev uppdatering

019. Jadore J&H Stb Ster Niet aangewezen voor CK
Anders 451 x Aan 416
Ägare: Mikaela Brandin


10. Kroonston

020. Yldau fan de Greidpleats KFPS Stb Kroon Niet aangewezen voor CK
Fridse 423 x Jakob 302
Ägare: A.T. Bouma


12. 3 år och äldre fölboksvalacker för upptagning i valackstamboken

021. Mozart J&H Rb Ster 2e premie BÄSTA VALACK OCH RESERVCHAMPION!
Jasper 366 x Jakob 302
Ägare: J. Jellema-Haijtema & Sybrenne Jellema


15. 1 åriga fölbokshingstar/valackar

022. Elco af Godhedsminde Vb H 3e premie
Wylster 463 x Anders 451
Ägare: Mikaela Ivarsson

IBOP

Hilde B 62P

Jadore 69p

Regina 66 p


Strömsholm

1. Hingstföl

001. Hidde från Norrhult Vb H 2:a premie
Epke 474 x Andries 415
Ägare: Mildred Kronstrand


2. Stoföl

003. Indra Från Farkullen Vb M 1:a premie och BÄSTA FÖL!
jorn 430 x Jisse 433
Ägare: Lena Hellman & Mikael Ljungström

004. Issa från Norrhult Vb M 2:a premie
Alwin 469 x Rintse 386
Ägare: MIldred Kronstrand


4. 2 åriga ston

005. Aliena Fleur fra Frieserstalde Vb M 2e premie
Pier 448 x Mintse 384
Ägare: Anna Eriksson


5. 4 år och äldre fölboksston för inskrivning stamboken

006. Wilma af Svanegården Stb 3e premie
Wobke 403 x Sjaard 320
Ägare: Bozena Barczyk

007. Gabriëlla Vb M ej upptagen i stamboken
Gjalt 426 x Jurjen 303
Ägare: Karin Schön

008. Nora af Sparrsätra Stb 3e premie
Olgert 445 x Lolke 371
Ägare: Ronja Fischer


6. 3-åriga fölboksston för inskrivning i stamboken

009. Xhakira P.J.W. Stb 3e premie
Rindert 406 x Sjouke 453
Ägare: Petra Strömberg

010. Yke Stb ingen premie
Take 455 x Wikke 404
Ägare: Kerstin Lundvall


7. 4 år och äldre stamboksston för ev uppgradering/sterförklaring

011. Dame C. van de Wijdewormer Stb Ster 2e premie
Gjalt 426 x Jillis 301
Ägare: Malin Silva Billbäck

012. Kerstin från Sveden Stb Ster 2e premie
Dries 421 x Jillis 301
Ägare: Malin Silva Billbäck

026. Julanta af Vibbleboda Stb 3e premie
Sake 449 x Feitse 293
Ägare: Ljiljana Micic


9. 7 år och äldre sterston för ev uppgradering

013. Azta af Vibbleboda Stb Ster Niet aangewezen voor CK
Dries 421 x Fabe 348
Ägare:Lotta Johansson

015. Hilda Stal de Oergong Stb Ster Niet aangewezen voor CK
Maurits 437 x Teunis 332
Ägare: Barbro Andersson

016. Lova af Vibbleboda Stb Ster 1e premie BÄSTA STO OCH DAGENS CHAMPION!
Sake 449 x Olof 315
Ägare: Rose-Marie Westermark


12. 3 år och äldre fölboksvalackar för inskrivning stamboken

017. Floris van Wyshorne KFPS-D Vb H 1e premie och BÄSTA VALACK OCH DAGENS RESERVCHAMPION!
Hugo x Gerlof 294
Ägare: Isabelle Espenberg

018. Ernst van de Gelderdijk Rb 3e premie
Meinse 439 x Sjaard 320
Ägare: Kristin Brüdigam

019. Tudor Vb H ingen premie
Haitse 425 x Maurits 437
Ägare: Barbro Andersson

020. Zendert J&H Rb ingen premie
Beart 411 x Onne 376
Ägare: Lina Henriksson


13. 4 år och äldre valackar för uppgradering/sterförklaring

021. Helix Rb Ster 2e premie
Tietse 428 x Adel 357
Ägare: Helen Bogren Hiltorn


17. Fölbokshingstar för ev sterförklaring

022. Ivan van den Gragt Vb H geen ster
Tietse 428 x Maiko 373
Ägare: Isabelle Espenberg

023. Martin af Vibbleboda Vb Ster Vb Ster
Beart 411 x Fabe 348
Ägare: Åsa Holmgren

024. Rintsje B.Vb H geen ster
Reinder 452 x Heinse 354
Ägare: Amanda Krogstad

025. Yanko Terplinggaard Vb H geen ster
Tsjalle 454 x Tietse 428
Ägare: Øystein Johansson


21. Preliminär kroon

Lova af Vibbleboda Stb Ster Voorlopig Kroon BÄSTA STO OCH DAGENS CHAMPION
Sake 449 x Olof 315
Ägare: Rose-Marie Westermark


IBOP

Azta af Vibbleboda 74,5p

Dame C. van de Wijdewormer 75,5p

Floris van Wyshorne 77,5p

Helix 75 p

Kerstin från Sverige 72,5p

Lova af Vibbleboda 75,5p

Hilda Stal de Oergong 64,5p

Ivan van den Gragt 65,5p

Martin af Vibbleboda 74p

Rintsje B 74,5p

Fler artiklar som publicerats nyligen

Sök information

Väntar du på stamtavlan?

Ni som väntar på att era stamtavlor ska komma tillbaka från KFPS, se till att ni betalat medlemskap! Fakturan från KFPS gällande depositionsavgiften måste också vara betald.

Artikelarkiv