Resultat Strömsholm premiering & IBOP 2019

Bästa föl
Jesper af Aurum
ägare Britt-Marie Ekbergh

Dagschampion
Lova af Vibbleboda
ägare Rose-Marie Westermark

Reservchampion
Jesper af Aurum
ägare Britt-Marie Ekbergh

Bästa IBOP
Frederick van De Benninger 81,5 poäng
ägare Tina Christander

Klicka på bilden för att se bilder från premieringen i Strömsholm 2019.

Resultat IBOP

Frederick van de Benninger Rb Ster 81,5 poöng
24-04-2009
V. Dries 421 200116191 Stb Sport
M. Laura B. 200307734 Stb Preferent *4
MV. Sape 381 199732061 Stb Sport
Ägare: Tina Christander, Västerhaninge

Hylkje van de Keukenweg  Stb Ster 72 poäng
04-02-2010
V. Maurus 441 200403319 Stb Sport
M. Johanna Katherina M. 200303084 Stb Ster
MV. Fetse 349 199303791 Stb Sport
Ägare: Lina Edenfelt Holst, Stockholm

Hestia från Jägersborg 201002642 Stb 69 poäng
11-05-2010
V. Fabe 348 199311601 Stb Sport Pref
M. Femke Brenda 200154010 Stb
MV. Sjaard 320 198900821 Stb
Ägare: Pernilla Winley, Finspång

Lova af Vibbleboda Stb Ster 77,5 poäng
17-05-2011
V. Sake 449 200503180 Stb Sport
M. Lola ût it Wêst 200303110 Stb Ster
MV. Olof 315 198803151 Stb Sport Pref
Ägare: Rose-Marie Westermark, Hägersten

Martin af Vibbleboda Vb Ster 77 poäng
05-04-2012
V. Beart 411 200008071 Stb Sport Pref
M. Wumke ’fan Panhuys’ 199915420 Stb Ster Pref *7
MV. Fabe 348 199311601 Stb Sport Pref
Ägare: Åsa Holmgren, Ingarö

Klass 1 Hingstföl

001 Lex Barife van Byskogen 201903292 VVR BbII H
Geb.: 03-05-2019 Aft.: –
V. Rink van Hestegaarden 201302217 Vb Ster
M. Femke S. 200104690 Vb M Tongnr/Chipnr: 985100008413853
MV. Ildert 355 199407181 Stb
Fokker/Eig.: Annette Rådström, Visby

002 Jesper av Aurum 201903154 VVR H 1:a premie
Geb.: 17-06-2019 Aft.: –
V. Nane 492 201201609 Stb
M. Jennie av Aurum 201102905 Vb M Tongnr/Chipnr: 752098100475231
MV. Bente 412 200017131 Stb Sport
Fokker/Eig.: Britt- Marie Ekbergh, Hallstavik

Klass 2 Stoföl

003 Liefke fan Evlinge 201901078 Vb M 3:e premie
Geb.: 17-04-2019 Tongnr/Chipnr: 752098100833559 Aft.: –
V. Elias 494 200900910 Stb Sport-Elite
M. Maaike fan it Hiem 200402132 Stb Ster Sport Tongnr/Chipnr: 528210000505313
MV. Beart 411 200008071 Stb Sport Pref
Fokker/Eig.: Micaela Sjökvist, Värmdö

004 Lady Nyx af Wastaroze 201901177 Vb M 1:a premie
Geb.: 20-04-2019 Tongnr/Chipnr: 752094100019288 Aft.: –
V. Menne 496 201200823 Stb Sport
M. Yske v.d. Maria Louise Hoeve 201500823 Stb Tongnr/Chipnr: 528210004319175
MV. Bartele 472 200801089 Stb Sport
Fokker/Eig.: Annika Pettersson, Västerås

005 Julia af Selaön 201901616 VVR M 2:a premie
Geb.: 24-04-2019 Aft.: –
V. Wobke 403 199901951 Stb Sport
M. Oedske fan Snakkerstate 200403491 Stb Ster Tongnr/Chipnr: 528210000512397
MV. Jasper 366 199520431 Stb Sport Elite Pref
Fokker/Eig.: Anna Maria Lindquist Benholm, Stallarholmen

006 Jorid af Roden 201901795 VVR M 3:e premie
Geb.: 06-05-2019 Aft.: –
V. Sipke 450 200501382 Stb Sport
M. Famke J.B. 200905794 Stb Kroon Sport Tongnr/Chipnr: 528210002431952
MV. Jorn 430 200300438 Stb Sport-Elite
Fokker/Eig.: Susanne Skalin, Väddö

Klass 5 Ston från 4 år för inskrivning i stamboken (VB)

007 Adriana från Jägersborg 200800909 Vb M inskriven i stamboken utan premie
Geb.: 30-03-2008 Tongnr/Chipnr: 752098100371479 Aft.: –
V. Sape 381 199732061 Stb Sport
M. Tina P. 199818200 Stb Ster Tongnr/Chipnr: 985100006147027
MV. Ritse 322 198909021 Stb
Fokker: Mrs. Anneli Persson, Mörarp
Eig.: Annika Jansson, Enhörna

008 Jennie av Aurum 201102905 Vb M inskriven i stamboken med en 3:e premie
Geb.: 24-05-2011 Tongnr/Chipnr: 752098100475231 Aft.: –
V. Bente 412 200017131 Stb Sport
M. Anne van de Hoogstraat 200031740 Stb Tongnr/Chipnr: 985100008417768
MV. Adel 357 199201761 Stb Sport
Fokker/Eig.: Britt- Marie Ekbergh, Hallstavik

Klass 6 3-åriga ston för inskrivning i stamboken (VB)

009 Aliena Fleur fra Frieserstalde 201601508 Vb M inskriven i stamboken men en 3:e premie
Geb.: 01-05-2016 Tongnr/Chipnr: 208213990302518 Aft.: e.w.h.
V. Pier 448 200501700 Stb Sport
M. Mille Fleur fra Frieserstalden 200405152 Stb Ster Tongnr/Chipnr: 528210000573847
MV. Mintse 384 199633551 Stb Sport
Fokker: A. en H. Hansen, Slangerup
Eig.: Anna Eriksson, Dala Järna

Klass 7 Stamboksston från 4 år för ev ster

010 Hestia från Jägersborg 201002642 Stb 3:e premie
Geb.: 11-05-2010 Tongnr/Chipnr: 752098100493287 Aft.: –
V. Fabe 348 199311601 Stb Sport Pref
M. Femke Brenda 200154010 Stb Tongnr/Chipnr: 985120006877083
MV. Sjaard 320 198900821 Stb
Fokker: Mrs. Anneli Persson, Mörarp
Eig.: Pernilla Winley, Finspång

Klass 9 Sterston från 7 år för ev uppgradering

011 Hylkje van de Keukenweg 201000062 Stb Ster ej uppgraderad
Geb.: 04-02-2010 Tongnr/Chipnr: 528210002393977 Aft.: –
V. Maurus 441 200403319 Stb Sport
M. Johanna Katherina M. 200303084 Stb Ster Tongnr/Chipnr: 985120006337367
MV. Fetse 349 199303791 Stb Sport
Fokker: Dhr. J. Lennips, Ane
Eig.: Lina Edenfelt Holst, Stockholm

012 Lova af Vibbleboda 201102567 Stb Ster uppgraderad till KROON
Geb.: 17-05-2011 Tongnr/Chipnr: 752098100561429 Aft.: –
V. Sake 449 200503180 Stb Sport
M. Lola ût it Wêst 200303110 Stb Ster Tongnr/Chipnr: 985120005120208
MV. Olof 315 198803151 Stb Sport Pref
Fokker: Mrs. Lotta Johansson, Harbo
Eig.: Rose-Marie Westermark, Hägersten

Klass 12 Valacker från 3 år för inskrivning i stamboken (VB)

013 Castor 201603606 KFPS-D Vb H inskriven i D-stamboken men en 3:e premie
Geb.: 19-06-2016 Tongnr/Chipnr: 968000010493502 Aft.: –
V. Gigantisch v Vaya 201005033 Vb Ster
M. Fardau v.K. 200118050 Stb Tongnr/Chipnr: 985120005862717
MV. Fetse 349 199303791 Stb Sport
Fokker: G. Johansson, Svenljunga
Eig.: Eleonor Andersson, Oxelösund

Fler artiklar som publicerats nyligen

Sök information

Väntar du på stamtavlan?

Ni som väntar på att era stamtavlor ska komma tillbaka från KFPS, se till att ni betalat medlemskap! Fakturan från KFPS gällande depositionsavgiften måste också vara betald.

Artikelarkiv