Resultat premiering 2021

Resultat Strömsholm

Champion
Zwen af Vibbleboda Wobke 403 x Fabe 348
Ägare: Mia-Maria Andersson 

Bästa föl
Rastimus från Norrhult Sipke 450 x Tsjalle 454
Ägare/uppf: Mildred Kronstrand

Bästa unghäst
Lady
Nyx af Wastaroze Menne 496 x Bartele 472
Ägare: Annika Pettersson 

Bästa sto
Renate van Aasa Tsjalle 454 x Hinne 427
Ägare: Dietlind von Domarus 

Bästa IBOP 78,5 p
Runar
af Vibbleboda Wobke Beart 411 x Fabe 348

 

 

01 PREMIEKEURING VAN HENGSTVEULENS
CAT. NRLEVNRNAAMHUIDIG REGISTERPREMIEVADERMOEDERS VADEREIGENAAR
001202102491Rastimus från NorrhultVb H1e premieSipke 450Tsjalle 454Mildred Kronstrand (Vimmerby)
002202103362Ruben af RamsdalenKFPS-D VVR H2e premieMartin af VibblebodaJehannes 484Åsa Holmgren (Ingarö)
003202102404Sirius fan NoordsterVb H(geen)Sipke 450Andries 415Pia Frödin (Upplands Väsby)
 
02 PREMIEKEURING VAN MERRIEVEULENS
005202102744Queen Af SödergårdenVb M2e premieSipke 450Fetse 349Marie Lager (Östhammar)
04 PREMIEKEURING VAN TWENTERMERRIES
006201903679J’ adore La KendiKFPS-D Vb M3e premieRink van HestegaardenGuido van RobicoMikaela Berg (Göteborg)
024201901177Lady Nyx af WastarozeVb M2e premieMenne 496Bartele 472Annika Pettersson (Västerås)
 
05 PREMIEKEURING VAN 4 JAAR E.O. VEULENBOEKMERRIES
007201300878Proxima af SortemosegaardStb3e premieTsjalle 454Jakob 302Åsa Holmgren (Ingarö)
008201301065Renate van AasaStb Ster2e premieTsjalle 454Hinne 427Dietlind von Domarus (Ludvika)
009201303708ShakiraBbII Stbniet geprimeerdGuido van RobicoUlbert 390Mikaela Berg (Göteborg)
 
06 PREMIEKEURING VAN 3 JARIGE VEULENBOEKMERRIES
010201800890I.MaeijbellStbniet geprimeerdMaeije 440Aan 416Malin Berggren (Frändefors)
011201802374Issa från NorrhultStbniet geprimeerdAlwin 469Rintse 386Mildred Kronstrand (Vimmerby)
 
07 PREMIEKEURING VAN 4 JAAR E.O. STAMBOEKMERRIES
012200903644Eke fan ’e TelstarzatheStb3e premieDoaitsen 420Dirk 298Christina Rydell & Pia Frödin (Ekerö)
013201005302Hedwig BrattelidsStbniet geprimeerdBente 412Piter 312Ulrika Larsson (Kristinehamn)
12 PREMIEKEURING VAN 3 JAAR E.O. VEULENBOEKRUINEN
016201702984Daniel MarikarlosRbniet geprimeerdEpke 474Doaitsen 420C. Wetterberg (Strängnäs)
017201801341Hidde fan WadwayRb3e premieTsjalle 454Sape 381Tina Christander (Västerhaninge)
018201802373Hidde från NorrhultRb3e premieEpke 474Andries 415Kicki Larsson (Tullinge)
15 PREMIEKEURING VAN ENTERHENGSTEN
019202002707Matheus af GisslarboKFPS-D Vb H2e premieRink van HestegaardenFetse 349Ulrika Söderberg (Kolsva)
020202003036Matheo van KälltorpsängKFPS-D Vb H3e premieRink van HestegaardenBrend 413Marie-Louise Dandanell (Husby-Rekarne)
17 VEULENBOEKHENGSTEN VOOR STER
022201502503Yanko TerplinggaardVb Hgeen sterTsjalle 454Tietse 428Øystein Johansson (Strömstad)
023201502802Zwen af vibblebodaVb SterVb SterWobke 403Fabe 348Mia-Maria Andersson (Upplands Väsby)

 

 

För att se bilder från Strömsholm klicka på bilden

Champion
Rix fan Nes e:Wimer 461-Fetse 349
Äg: Kristina Strömberg Uppfödare: K.Klaren

Bästa föl
Siebe af Svedberg :Wiboet 511 -Hessel 480
Äg/uppfödare Anna Stridh

Bästa IBOP
Alien van het Binnenveld e:Alwin 469-Tetse 394
Ägare: Amanda Westbroek

Åstorp

01 PREMIEKEURING VAN HENGSTVEULENS
CAT. NRLEVNRNAAMHUIDIG REGISTERPREMIEVADERMOEDERS VADEREIGENAAR
001202102657Rolex DXVVR H2e premieSipke 450Mewes 438Mia Dexhav (Kullavik)
015202103480Siebe af SvedbergaVVR H2e premieWibout 511Hessel 480Anna Stridh (Mjöhult)
05 PREMIEKEURING VAN 4 JAAR E.O. VEULENBOEKMERRIES
002200803615BerdineStbniet geprimeerdFetse 349Olof 315Camilla Nilsson (Hässleholm)
005201700677Edeline af Stall RiddarhagenStb3e premieRindert 406Wimer 461Ingegerd Thorsell (Vara)
006201701295Destiny P.W.Stb Ster2e premieBartele 472Doaitsen 420Amanda Westbroek (Strövelstorp)
007201702442Darla of SolvangStb3e premieMewes 438Onne 376Victoria Karlsson (Broby)
        
06 PREMIEKEURING VAN 3 JARIGE VEULENBOEKMERRIES
008201801291Hannemarah J&HStb3e premieBeart 411Reinder 452J. Jellema-Haijtema (HEEG)
009201803418Gloria af TorpKFPS-D Stbniet geprimeerdGigantisch v VayaMewes 438Ing-Mari Andersson (Moheda)
 
07 PREMIEKEURING VAN 4 JAAR E.O. STAMBOEKMERRIES
010201301641Rixt fan NesStb Ster2e premieWimer 461Fetse 349Kristina Stomberg (Vara)
011201600050Alien van het BinnenveldStb3e premieAlwin 469Tetse 394Amanda Westbroek (Strövelstorp)
09 PREMIEKEURING VAN 7 JAAR E.O. STERMERRIES
016201402402Tonja fan TsjerkgaastStb SterNiet aangewezen voor CKBartele 472Fetse 349Mikaela Brandin (Bjärred)
12 PREMIEKEURING VAN 3 JAAR E.O. VEULENBOEKRUINEN
012201703085Figaro frân NorrhultVb Rniet opgenomenTsjalle 454Andries 415Anna Linnér (Getinge)
15 PREMIEKEURING VAN ENTERHENGSTEN
013202003675NovakBbII Vb H3e premieDiabloBrandus 345Petra Boethius (Svedala)
För att se bilder från premieringen i Åstorp klicka på bilden

Fler artiklar som publicerats nyligen

Sök information

Väntar du på stamtavlan?

Ni som väntar på att era stamtavlor ska komma tillbaka från KFPS, se till att ni betalat medlemskap! Fakturan från KFPS gällande depositionsavgiften måste också vara betald.

Artikelarkiv